Názor odborníka na výživu o tom, kdo se hodí k pozdní večeři a proč platí zažitá zásada „ nejezte po“ je špatná šestka.“
Spolu s odborníkem na Championship, výživovým poradcem a fitness konzultantem Andreym Semeshovem zjistíme, jak pozdní večeře ovlivňují tělo a zda existují lidé, pro které jsou vhodné.
Otázka, která trápí mnoho lidí, kteří drží dietu v honbě za vysněnou postavou: v kolik hodin můžete večeřet? V nejextrémnějších doporučeních je vše jednoduché – nejpozději do 18:00, tečka! Ale co ti, kteří se například vracejí z práce blíž k půlnoci? Nebo ti, kteří jsou zvyklí vstávat v poledne a teprve v 18 hodin začínají nabírat tempo? Není vaším osudem zhubnout? Samozřejmě, osud. Musíte pouze porozumět obecným principům a upravit metodiku tak, aby vám vyhovovala.
Navrhuji problém jednou provždy vyřešit a zjistit, jaká bude ve vašem případě optimální doba večeře. Zároveň vám řeknu, co se stane těm, kteří neustále jedí v noci. Zkontroloval jsem to pro sebe.
Počítání kalorií: o všem rozhoduje matematika
Berme to hned jako axiom, že přibíráme a hubneme na základě rovnováhy přijatých a spálených kalorií. Kdo málo jí a hodně se hýbe, hubne. Příznivci rychlého občerstvení, respektive pohovky, jsou na tom naopak. Pomineme-li případy závažných onemocnění, neexistují žádné výjimky z tohoto pravidla.
Možná se tedy v noci náš metabolismus zastaví a vše, co jíme, se změní na tuk? Spíme, nehýbeme se, neplýtváme energií. Souhlasím, na první pohled to zní logicky, ale pouze pokud neznáte fyziologii. Ve skutečnosti naše tělo tráví energii nepřetržitě, bez přerušení spánku. Říká se tomu „bazální metabolismus“. I když ležíme se zavřenýma očima, proces se nezastaví. Jakmile ale zaujmeme polohu vsedě, spotřeba mírně stoupá. Vstali jsme a šli – náklady na energii opět rostou.
V poměru základního metabolismu a aktivity domácnosti není výhoda v žádném případě ve prospěch druhé. Pro ty, kteří nejsou zvyklí se s tělesnou výchovou trápit, bude poměr přibližně 80/20. To znamená, že 80 % denního energetického výdeje nemá nic společného s tréninkem a spánkem. A zbývajících 20 (nebo více, pokud pravidelně cvičíte) celkově také má malou korelaci s odpočinkovým režimem. Dopoledne jste cvičili, odpoledne jedli – v každém případě si tělo vše spočítá zvlášť a přinese rovnováhu. Výsledek uvidíte na váze – plus mínus.
Navíc se můžete zaměřit ani ne na denní poměr kalorií, ale na ten týdenní. Řekněme, že od pondělí do středy jste jedli přiměřeně a hodně cvičili. A od čtvrtka do neděle to bylo naopak: více se dbalo na jídlo než na tělocvik. Pokud se tedy na začátku týdne vytvořený kalorický deficit ukáže být větší než přebytek na konci, pak vás konečný výsledek na váze přesto potěší. Není tedy důvod se bát velké večeře. Pokud jste se během dne hodně hýbali, cvičili a kalorie, které jste snědli před spaním, spadaly do denní normy, bude vše v pořádku.
Spánek nezastaví metabolismus
Z pohledu kalorické-energetické matematiky je vše v pořádku: v noci můžete jíst. Možné ale neznamená vždy optimální. V noci se metabolismus zpomaluje a trávení jídla se zastaví, že? Pokud by tomu tak skutečně bylo, pak by lidstvo stěží přežilo dodnes. Proces trávení potravy, zvláště té bohaté na tuky, může trvat deset i více hodin. To znamená, že kdo chce ve 23:00 usínat úplně s prázdným žaludkem, měl by vstát od stolu ve 13:00. A to mluvíme o trávení pouze v žaludku, ale existují další úseky, ve kterých proces pokračuje.
Tělo pak třeba během spánku násilně brzdí trávení a nechává jídlo uvnitř bez náležité pozornosti? A tato verze nebyla potvrzena vědeckými experimenty. Pokud dojde k nějakému zpomalení, není to kritické. Řada studií navíc ukazuje, že k sekreci žaludeční šťávy dochází nejintenzivněji mezi 22:00 a 02:00. Navíc nezáleží na tom, zda daná osoba v tu chvíli spí nebo ne.
A přesto vydatná večeře před spaním škodí?
Někdo mi může namítnout: těžká večeře vám brání normálně usnout a nedovolí vám se dostatečně vyspat. To je docela možné! Zde vystupují do popředí individuální vlastnosti, preference a zvyky. Faktem je, že naše tělo je navrženo s obrovskou rezervou síly a fantastickou přizpůsobivostí. Příkladů je spousta. Vezměme to ze stejné oblasti trávení.
Předpokládejme, že ti, kdo vyznávají vegetariánství nebo veganství, najednou snědí kus masa. A zcela oprávněně si budou stěžovat na těžkost v žaludku a další nepříjemné příznaky. Závěr – maso je pro nás škodlivé a nepřirozené? Vůbec ne. Tělo těchto lidí se prostě přizpůsobilo jinak a zapomnělo, jak vylučovat ty enzymy, které jsou nezbytné pro trávení živočišné potravy. Pokud ale vegetariáni začnou postupně vracet masitá jídla do jídelníčku, tělo se přebuduje a nepříjemné příznaky brzy zmizí.
Je tedy stravování v noci škodlivé nebo ne? Z hlediska tělesného složení to bude vše o vašem příjmu a výdeji kalorií během dne a týdne. Proto je třeba naslouchat sami sobě. Proveďte například jednoduchý experiment. Pár večerů si dejte vydatnou večeři a v následujících dvou dnech se omezte na lehkou svačinku 2–3 hodiny před spaním. A porovnejte své vlastní pocity: ve kterém případě se vám podařilo lépe spát a zotavit se? Takto můžete nejkompetentněji odpovědět na otázku o jídle v noci na základě potřeb těla, a ne na základě hororových příběhů o půstu po šesté.
A jako dezert: osobní zkušenost s přerušovaným půstem
Metoda 16/8 přerušovaného půstu je známá již dlouhou dobu, má mnoho přívrženců. Jde o to, že na jídlo je vyhrazeno pouze osm hodin z 24. V klasickém slova smyslu to vypadá takto. Probudili jsme se, posnídali, pak obědvali a večeřeli – a to vše se musí vejít do určeného intervalu. To znamená, že pokud bylo první jídlo v 9:00, tak večeře byla v 17:00. Následuje 16hodinová „půstní“ přestávka. Proč v uvozovkách? Protože si pamatujeme, že jídlo může ve skutečnosti trvat deset hodin, než se stráví.
Tato dieta je navržena tak, aby za osm hodin normální člověk nenacpal příliš mnoho kalorií a zhubnul. Praxe však ukazuje, že ve skutečnosti lze úspěšně přibrat i při přerušovaném hladovění, pokud nekontrolujete kalorický příjem. Zejména opírat se o sladkosti a tučná jídla.
Po mé cestě do Evropy jsem byl nejprve v individuální izolaci a poté v obecné izolaci. A v bytě strávil pět týdnů. To mělo negativní dopad na můj denní režim. V určitou chvíli jsem se přistihl, jak ráno usínám a v poledne se probouzím. Dodržet standardní zdravý stravovací režim v takovém rozvrhu není tak snadné. Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet metodu 16/8. Jen těchto osm hodin bylo těsně před usnutím. To znamená, že jsem snědl vydatnou večeři s polovinou nebo méně často třetinou z celého denního příjmu kalorií. Jelikož jsem se snažil sníst tolik, co jsem utratil, i o něco méně, na konci dvou týdnů váha ukazovala -1 kg. Zřejmě jsem zašel příliš daleko s domácím cvičením. Ale s plným žaludkem se mi naštěstí usíná perfektně. Ale myšlenka jít spát s prázdným žaludkem nikdy nevzbudila nadšení. A co vy?
Přečtěte si také:
Soda na plíseň nehtů, kterou je lepší jít
Pohybová terapie hlezenního kloubu základní cviky 5. stupeň
Top masti na plíseň nohou za 2 týdny
Je možné vyléčit erektilní dysfunkci u mužů
Ráno šlápnout na nohy bolí, příčiny, příznaky
Proč mě bolí svaly na nohou po cvičení po spánku
Chronická prostatitida exacerbace chronic
Muchomůrka na plíseň nehtů doma rychle sama
Turecké léky na houbu nehtů na nohou recenze pro
Obliterace žil dolních končetin recenze analogy
Nohy a boty zápach, jak se ho zbavit, pokud v domě
Psychosomatika hemoroidy krvácejí
Jaké sporty byste neměli dělat, pokud máte hemoroidy foto
Jessner peeling na obličej doma recenze
Jak léčit osteoporózu u žen po 60
Onycholýza nehtů homeopatie pro léčbu
Laura krém na obličej proti stárnutí cena a recenze cena
Tupá bolest v levém třísle u mužů způsobuje
Popis bělové vrásčité čokolády
Nehty se odlupují od masa pro