Pokud nevěříte, že džemu není nikdy příliš, zeptejte se Carlsona. Pokud mu nevěříte, zeptejte se dětí.
Šéfkuchařka ruské kuchyně Tatyana Zakhlevnaya vypráví o tom, jakými dobrotami můžete své blízké hýčkat.
— Láska lidstva k džemu je nevyhnutelná. Jeho kouzlo oceňovali už naši dávní předkové, kteří ho však nevařili s cukrem, ale s medem.
Slovo „vitamíny“ neznali, ale experimentálně zjistili, že sladká dobrota povzbuzuje, pomáhá proti nemocem a samozřejmě neuvěřitelně zpestří jídelníček.
Podle klasiky je vhodné džem vícekrát – alespoň třikrát – přivést k varu a stáhnout z ohně, aby bobule a ovoce „dosáhly“ svého stavu . Proces však můžete zjednodušit tím, že jej svaříte jedním tahem.
Nyní jsou velmi oblíbené cukrovinky a džemy – dnes je můžete vařit i v pekárně. Ale samozřejmě nejlepší džem se vyrábí podle všech pravidel – ve speciálním umyvadle, balený v malých sklenicích. Kuchař! A ať je to chutné!
DOCHÁZKA, KTERÁ PŘEKVAPÍ
Džem se tradičně vyrábí z ovoce a bobulovin. Zeleninový džem ale může být neméně chutný. Delikatesy z okurek a cuket, dýně a dokonce i rajčat mohou hosty ohromit. A my vám nabízíme náš exotický recept! Dušené, dušené, grilované, smíchané s jinou zeleninou – lilky jsou vždy dobré. A lilkový džem je tak neobvyklý, že…
Ano, produkt není pro každého. Ale ujišťujeme vás, že zapůsobí i na gurmány.
Takže vezměte 1 kg lilku, 1,5 kg cukru, 400 ml vody, 5 ks. hřebíček, 5 g skořice, 5 zrnek kardamomu.
Na tento džem je lepší vzít malé lilky. Oloupejte je, nakrájejte na kostičky a namočte na 2 hodiny do osolené vody. Během této doby veškerá hořkost z lilku zmizí.
Poté lilky opláchněte v čisté vodě, nechte v ní alespoň půl hodiny a sceďte v cedníku. Poté lilky povařte 5–7 minut a znovu sceďte v cedníku. Z cukru připravíme sirup, do něj namáčíme lilky, přidáme gázový sáček s kořením a vaříme půl hodiny. Odstraňte džem z ohně a nechte dvě hodiny; pokud se vytvořila pěna, odstraňte ji.
Po dvou hodinách lilky znovu uvařte, znovu je nechte dvě hodiny odstát a „operaci“ znovu opakujte.
Džem se dává do sklenic teplý. Před položením do něj můžete přidat pár kapek tekutého vanilkového koncentrátu.
DIVADELNÍ KUCHYNĚ
, umělecký ředitel Divadla Vachtangova:
— Džem opravdu miluji a dokonce jsem do výroby zahrnul i proces jeho výroby. Pamatujete si, když v domě Larinových dělali džem? A já se rozhodl: proč to neudělat na jevišti doopravdy, aby tam byla chuť. Dnes se na zahraničních zájezdech diváci často po představení ptají na recept na tento džem.
KULINÁŘSKÉ HITY SRPNA
Ovoce a bobule. Tak šťavnaté, tak chutné. Pokusíme se uchovat jejich chuť několik měsíců a postupně si je vychutnávat, když už venku foukají sněhové bouře.
Jablka na koláče
Na 3 kg jablek – 1 kg cukru.
Jablka oloupeme a zbavíme jádřinců, nakrájíme na plátky, přidáme cukr a necháme přikryté 12 hodin odležet. Čas od času plátky promíchejte. Poté dejte na mírný oheň, nechte vařit, seberte pěnu a vložte do sterilizovaných sklenic. Srolujte se železnými víčky. Tento přípravek vyrobený z Antonovky je obzvláště chutný.
Švestková a čokoládová marmeláda
3 kg švestek, 1 kg cukru, 20 g másla, 100 g kakaa bez cukru.
Švestky omyjte, osušte a umelte na masovém mlýnku. Vaříme s cukrem 60 minut, sbíráme pěnu, přidáme máslo a kakao a vaříme dalších 15 minut. Vařící džem nalijte do sterilních sklenic a ihned uzavřete sterilními víčky. Otočte, dokud nevychladne. Pokud se bojíte, že se pyré připálí, uvařte džem jako obvykle a poté jej rozmixujte na pyré pomocí mixéru a poté přidejte kakao.
Zahradní ostružinový džem
Na 1 kg bobulí – 1 kg cukru, 1 sklenice vody, 4 g kyseliny citrónové.
Z cukru a vody s kyselinou citronovou uvařte sirup a namáčejte do něj ostružiny. Vařte do zhoustnutí.
Různý rybíz
500 g černého rybízu, 500 g červeného rybízu, 500 g jablek, 2 hrnky ořechových jader, 500 g cukru, 1,5 kg medu.
Rybíz propláchněte, vložte do mísy, přidejte 1 sklenici vody a přikryté vařte, dokud bobule nezměknou. Z bobulí udělejte pyré. Med svaříme s cukrem, přidáme nakrájená jablka a nasekané ořechy, přidáme rybízové pyré. Vařte za míchání hodinu.
Pikantní dýňová marmeláda
1,5 kg dýně, 100 ml vinného octa, pálivá červená paprika – na špičku nože, 20 g zázvoru, 700 g cukru.
Dýni nakrájejte na malé kousky. Smíchejte ocet s pepřem, přiveďte k varu a touto marinádou dýni na den zalijte. Poté tekutinu slijeme, přidáme cukr a přivedeme k varu. Přidejte dýni a nakrájený zázvor. Vařte na nejnižším plameni. Vložte do sklenic, srolujte, obraťte, zabalte a uchovávejte, dokud nevychladne.
Hrušková marmeláda
Na 1 kg hrušek – 1 kg cukru, 1 balíček želírovacího prostředku, 2 balíčky vanilkového cukru.
K výrobě této marmelády se hodí pouze tvrdé zimní hrušky. Hrušky omyjeme, oloupeme, nakrájíme, zvážíme – cukr odebíráme podle čisté váhy. Nyní k hruškám přidejte želírovací prostředek, cukr a vanilkový cukr a vařte asi hodinu a půl. Nezapomeňte odstranit pěnu.
CHCETE TO!
Sklenice sevillské pomerančové marmelády stojí 1 100 liber. Skládá se z pomerančů ze Sevilly, whisky (30 tisíc liber za láhev), šampaňského z roku 1996 a vloček 24karátového jedlého zlata.
Přečtěte si také:
Artróza viditelná na CT vyšetření
Flebolog fórum recenze cena
Proč mě bolí kotník na levé noze
Jaká mast je nejlepší na bolesti kolenních kloubů
3 4 stádium hemoroidů co
Bolí to dávat čípky na hemeroidy a co nedělat
Křečové žíly s kojením jak léčit YouTube
Krvácející hemoroid paušální cena
Jaké tablety jsou účinné proti plísni nehtů foto světlé
Zlomenina měla za následek falešné zatlačení kloubu
Chronická prostatitida ICD kód 10 v cenách pro dospělé
Kompresní punčochy na křečové žíly jak vybrat velikost kola
Léčba ponožek na plíseň nehtů, vaječníky žloutnou
Křečové žíly na nohou léčba pro ženy doma léky k léčbě
Mohou vlasy vypadávat z mediánu, co mám dělat
Hladová dieta po dobu 10 dnů
Levná léčba plísně nehtů, pokud je kousnete
Jak správně léčit vnější hemoroidy
Injekce proti bolesti způsobené artrózou kolenního kloubu
Protizánětlivé léky pro onemocnění kloubů 3. stupně