Alpská skluzavka, která vznikla poprvé před více než dvěma stoletími, už nikoho nepřekvapí. Každým rokem jsou skalky stále složitější, získávají nové prvky a jsou již klasifikovány podle typu. Jednou z moderních verzí skalky je český váleček, který najdeme stále častěji na chatách. „Vrstvené válečky“ pocházejí z České republiky. Český váleček poznáte snadno – kameny v této skalce jsou naskládány svisle a hotová kamenná stavba vypadá jako pevný „skalní výchoz“ (odkryté vrstvy hornin, které stojí téměř svisle). Řekneme vám, jak vyrobit český váleček a jak by měl vypadat.
Český váleček – výhody
Hlavní výhody českého válečku ve srovnání s tradiční alpskou skluzavkou:
i velké kameny mají poměrně velkou nosnost; vytvoření vrstvené skluzavky je snadné technicky i fyzicky, péče o skluzavku je méně komplikovaná než běžná skalka.
Funkce českého válečku
Prototypem vrstveného válečku jsou česká pohoří, skalní „výběžky“ v místech srázů, dominantními prvky skluzavky jsou kameny, kameny jsou kladeny kolmo na hranu popř. s mírným sklonem, který je celoplošně podepřen skluzy – přísně rovnoběžné, tvořící hluboké „rozsedliny“, kořenový systém rostlin pro skluz se vyvíjí v uměle vytvořených štěrbinách, způsob kladení kamenů je výhradně suchý.
Druhy přírodního kamene pro český váleček
Každý český kopec začíná kompetentním výběrem skály. Používá se především vápenec, pískovec, břidlice, chalkopyrit, fylit, dolomit, šungit.
Názor redakce:
Doporučuje se volit kameny pro český váleček ze stejného druhu kamene a ze stejné „várky“, aby byl obnažený skalní útvar co nejpřesněji znovu vytvořen. Pokud jde o velikost a tloušťku kamenů, na tom opravdu nezáleží.
Které kameny jsou nejlepší na český skluz
Zvláštní pozornost je věnována koncové části kamenů, bude to „tvář“ vaší skluzavky. Jako centrální prvky jsou použity kameny s nejkrásnějšími stranami.
Rostliny pro český kopec
Jako rostliny na skalku jsou rostliny na český váleček „Alpiny“. Tedy suchovzdorné alpské druhy, které
jsou schopny růst na chudých půdách, nerostou rychle, nezakrývají kamennou krásu, zachovávají si dekorativní efekt.
Ideální volbou jsou nízko rostoucí a krásně kvetoucí rostliny: rozchodník, levisie, lomikámen a další.
Vhodné jsou i jehličnaté rostliny, které se vyznačují pomalým růstem. Ale bude pro ně muset zůstat širší štěrbina.
Výška českého snímku
Optimální výška českého válečku v nejvyšším bodě na velké ploše je od 50 centimetrů. Velké skalní kompozice se nejlépe vytvářejí na základech ze suťového kamene posypaného zeminou.
Jak vyrobit český váleček vlastníma rukama – vlastnosti vrstveného sklíčka
Nakreslete si předem nákres skluzu a rozmístění rostlin, pokládka začíná od vrcholu hlavního kamenného hřebene, poté se spojují následující kameny a postupně se snižuje výška dachy “ pohoří“;
kameny jsou na hraně položeny rovnoběžně vedle sebe a tvoří mezi nimi úzké a hluboké štěrbiny; kamenné hřebeny by měly připomínat pohoří a ne krásně položenou parketu, čím hlubší štěrbiny, tím pohodlněji v nich budou rostliny; otevřené plochy země jsou pokryty drtí použitého kamene.
Místo pro českou skalku
Ideálním místem pro český váleček je plocha se sklonem, do které je zajištěn přístup. Nejlépe mezi zahradními cestami, na východní nebo jihovýchodní straně pozemku.
Skluzavku pod stromy raději neumísťujte. Za prvé vytvářejí stín nad rostlinami a za druhé budete muset na podzim shrabat listí ze skalky.
Kolik kamenů bude potřeba k výrobě českého válečku?
Vzhledem k tomu, že kameny by měly být vybírány ze stejného depozitu a stejného odstínu, je lepší nakupovat více najednou, než později kupovat další z další várky. Vrstvený kopec o rozloze deseti metrů čtverečních bude vyžadovat přibližně dvě tuny vápence, půl tuny kamenné suti a štěrku.
Jak zasadit rostliny na český váleček
„Alpiny“ jsou vysazeny ve štěrbinách, které byly předtím pokryty substrátem a kamennou drtí. Rostliny nejsou pohřbeny v trhlinách.
Právo na život mají i miniaturní verze českých válečků
Pokud není možné vytvořit plnohodnotný vrstvený skluz, můžete ve vhodné nádobě nebo na malém záhonku vytvořit efekt „skalního výchozu“:
drenážní vrstva (kepír nebo štěrk) – jedna třetina celé nádoby; na vrchu drenáž – rašelina a mech; půdní směs se skládá ze zeminy, rašeliny a písku, přimíchané stejnými díly.
Čtěte také: Idak hanba
Přečtěte si také:
Vitamínové pilulky na vypadávání vlasů
Nejlepší krém proti stárnutí
Kouření způsobuje vypadávání vlasů u žen starších 40 let
Léčba plísně nehtů doma, koupit levně s fotografiemi
Jak se zbavit výrazových linek kolem očí 30 let recenze
Kolik stojí glabelární vráska kyselina hyaluronová foto
Hořící nápoj pro hubnutí tabulka
Zastavit cystitidu suspenze jak užívat
Recenze Detralex pro rosaceu 2016
Jóga úhel flexe kolene
Náplast pro odstranění nehtů postižených houbou recenze
Co je nejlepší použít na hemoroidy jóga video
Operace akutních hemoroidů na klinice
Křečové žíly a hemoroidy cena
Jak účinně léčit plíseň nehtů doma foto
Dobrý lék na zánět močového měchýře
Rostovská operace kolena je
Krém na alopecii u žen
Video gymnastiky Kuzyakova pro velké klouby
Laky na plíseň nehtů ceny recenze analogy náhražka warfarinu