Většina lidí chce zůstat mladými, alespoň navenek, co nejdéle. A proto se někteří lidé snaží opálit co nejvíce, protože opálená pokožka získává viditelnou pružnost a jemné vrásky jsou méně nápadné.
Ale z nějakého důvodu, když se opálení získané tak obtížně na moři „smyje“, ukáže se, že vrásky se prohloubily a kůže ochabla. Proč se tohle děje? Je to všechno kvůli ultrafialovému záření.
Co je ultrafialové záření?
Z celého spektra slunečního záření ultrafialové, které nevidíme, svým účinkem na tělo předčí všechny ostatní vlnové délky. Pokrývá rozsah od 10 do 400 nanometrů (nm). Ale zároveň proniká do pokožky do hloubky pouze 1 mm. Lidské tělo to nechce „pustit“ hlouběji, protože toto záření výrazně poškozuje buňky. Hned je vhodné zmínit, že UV záření o vlnové délce až 200 nm je ozónem pohlcováno a na pokožku nemá žádný vliv. Vědci rozdělili zbytek spektra do tří oblastí, kterým jsou přiřazena latinská písmena A, B a C. Poslední jmenovaná, tedy UV-C, které pokrývá oblast záření od 280 do 200 nm, neprochází keratinizačním epitel kůže. Nemá žádný znatelný vliv na buňky.
Výhody ultrafialového záření
Vlny o délce 280-315 nm pronikají kůží až téměř do podkoží. Některé z nich jsou také absorbovány, takže pouze 1% UV-A se dostane do bazální vrstvy epidermis. Ale všechny ostatní nadložní vrstvy dostávají přibližně 25 % tohoto záření. UV-B je o polovinu slabší, po průchodu vnější stratum corneum slábne na 10 %. Ale i takové množství ultrafialového záření stačí na to, aby kůže pocítila jejich účinky. Pro člověka je velmi těžké žít bez ultrafialového záření. Pod jeho vlivem odumírá na povrchu kůže mnoho bakterií a virů. Vápník dodávaný s potravou je tělem vstřebáván pouze vlivem vitaminu D, který je naopak buňkami syntetizován pouze díky UV záření. Tyto paprsky také přímo souvisejí se syntézou „hormonu radosti“ – serotoninu, a proto jsou exacerbace deprese častější v období podzim-zima. Všeho by ale mělo být s mírou. Nadměrné vystavování se těmto paprskům vede k negativním důsledkům.
Stárnutí fotografií je výsledkem UV záření
Stárnutí kůže je proces, při kterém se zpomaluje buněčné dělení a ztlušťuje se stratum corneum skládající se z mrtvých buněk. Přirozená „výztuž“ – kolagenový rám – je zničena. Z tohoto důvodu se přirozené obličejové záhyby prohlubují. Ke všem těmto procesům v pokožce samozřejmě dochází nejen vlivem působení UV záření, ale také věkem podmíněného zhoršování metabolismu a změn v oběhovém systému. Dnes se ale většina vědců shoduje na tom, že hlavní příčina stárnutí je stále spojena s ultrafialovým zářením.
Solární energie v tomto spektru mění strukturu DNA a způsobuje mutace. Denaturace proteinů, včetně kožního kolagenu, je také spojena s nadbytečným množstvím elektronů vstupujících do kožní tkáně. Navíc dochází k dehydrataci, tedy k dehydrataci kožních buněk. Vrásky a v důsledku toho kůže ztrácí turgor a ochabuje. Nejprve, když tělo reaguje na popáleninu způsobenou ultrafialovým zářením, do kožních tkání se dostane velké množství tekutiny. Kůže se narovná. Rozšířené nádoby dávají stejný načervenalý odstín, který mnozí vnímají jako bronz. Zvýšení počtu mrtvých buněk na povrchu dodává lesk.
Mořská voda, která se vlivem sluneční energie odpařuje, tvoří mnoho malých kapiček čoček, které koncentrují UV paprsky. V souladu s tím se jejich škodlivé účinky výrazně zvyšují. Když je spálená vrstva buněk smyta, následky jsou zřejmé.
Jak se chránit před fotostárnutím?
Příroda se nás snažila chránit před ultrafialovým zářením. Pod vlivem sluneční energie se aktivují melanocyty. Jde o buňky, které produkují dva druhy melaninového pigmentu – hnědý eumelanin a žlutočervený feomelanin. Melanocyty přenášejí tyto pigmenty svými procesy do povrchové vrstvy kůže, kde se stávají bariérou pro ultrafialové záření. Počet těchto buněk určuje náchylnost k opalování a přirozený tón pleti.
Vzhledem k tomu, že sluneční záření obecně a ultrafialové záření zvláště jsou nezbytné pro normální fungování těla, opalování je možné a vhodné. Ale je důležité to udělat správně. UV záření se může odrážet od povrchů včetně vody, takže opalování je nejlepší ve dnech, kdy jsou na obloze mraky. Pokud přesto chcete být na pláži za slunečného dne, pak je vhodné být ve stínu.
Opalovací krémy s reflexními částicemi také pomohou chránit kožní buňky před smrtí a mutacemi. Je třeba si uvědomit, že bez ohledu na to, jak silné jsou tyto produkty, je třeba je aplikovat po každém koupání v jezírku. Bez opalovacího krému byste v poledne neměli být na slunci déle než půl hodiny. A neměli byste usilovat o bronzové opálení. Ano, je to krásné, ale dlouho to nevydrží. Ve skutečnosti je to jen spálení a kůže ve skutečnosti trpí a snaží se ze všech sil chránit před takovou „krásou“.
Příspěvek Jak se mění pokožka po opalování appeared first on Smart.
Přečtěte si také:
Léčba Behcetovy vaskulitidy
Je velmi bolestivé psát muži s potěšením
Bolí mě nohy, kterého doktora bych měl navštívit 80
Bolí to trochu na záchod než se léčit
Diprospan na bolesti ramen a krku
Recept na plíseň nohou, která je lepší, recenze lékařů
Lék na krvácející hemoroidy recenze
Glycerin proti plísním nehtů na nohou se širokým spektrem účinku je
Léčba hemoroidů hrudkou doma s jódem
Ultrazvuk kyčelních kloubů, kolik měsíců to trvá
Hemoroidy vypadly co dělat léčbu
Prevence recidivy hemoroidů co
Jak zmenšit velikost prostaty
Plazmový lifting obličeje Sergiev Posad
Kurz mezoterapie pro obličej kolik procedur je potřeba
Léčba artrózy ozokeritem pokud
Známky poškození menisku operace kolenního kloubu
Co dělat, když vám noha po kočičím kousnutí oteče
Pomáhá rakytníkový olej na vnější hemoroidy
Nejlepší lék na léčbu plísní nehtů doma